Co zrobić w przypadku PIT-u 11 z błędami? Przeczytaj nasz artykuł

PIT-11 to informacja o uzyskanych dochodach w danym roku, na podstawie której podatnik ma obowiązek wypełnić i złożyć deklarację podatkową. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy otrzymany PIT-11 zawiera błędy? W poniższym artykule wyjaśniamy dokładniej to zagadnienie.

Korekta PIT-u

Podatnik, który otrzymał PIT-11 z błędem, nie może go niestety skorygować. Ma jednakże możliwość, a nawet obowiązek przedstawić płatnikowi wniosek ze swymi wątpliwościami i uwagami. Na jego podstawie pracodawca powinien wystawić mu korektę PIT-u, a także dopłacić ewentualną zaliczkę na podatek czy też powiększyć składkę na ZUS.

Pamiętajmy też, że korekta jest możliwa wtedy, gdy mamy do czynienia z rozbieżnością między realną a wykazaną w PIT-11 kwotą. PIT ten natomiast nie musi być korygowany wtedy, kiedy sam płatnik zorientuje się, że popełnił pomyłkę we wpłacanych zaliczkach oraz zapłaci kwotę prawidłową, jak również wówczas, kiedy zobaczy błąd w danym roku podatkowym.

dlon-trzymajaca-dataphone_1088-674Podatniku, rozlicz PIT online

Należy mieć na uwadze, że to na podatniku ciąży zawsze obowiązek wykazania w deklaracji podatku we właściwej wysokości, a także jego zapłacenie. Nawet w przypadku, gdy otrzymał on niepoprawną informację o dochodach, jego obowiązkiem jest przedstawienie w formularzu PIT prawidłowych danych oraz terminowe dostarczenie zeznania. W jaki sposób to zrobić?

Uzupełniony druk podatkowy można złożyć osobiście w danym Urzędzie Skarbowym, jak również wysyłając go pocztą lub kurierem, czy też drogą internetową. Ostatni sposób jest zdecydowanie najszybszy i bardzo prosty. Jak rozliczyć PIT przez internet? Wystarczy posiadać odpowiedni, najbardziej aktualny program komputerowy do PIT-ów oraz rzecz jasna dostęp do sieci. Konkretny e-formularz wypełnia się tak samo, jak druk papierowy, a następnie dosłownie jednym kliknięciem można przesłać go do właściwego Urzędu Skarbowego. Pamiętać należy o trzymaniu się określonych terminów – za złożenie PIT-u po czasie grożą bowiem konsekwencje ze strony skarbówki. To samo niestety tyczy się pomyłek w wypełnianym formularzu, dlatego zawsze wskazana jest skrupulatność i dokładność.