Dowiedz się, komu możesz przekazać swój 1% z podatku

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe, każdy podatnik ma możliwość przekazania 1% ze swoich podatków organizacji pożytku publicznego. To prosty sposób, aby pomóc wybranej fundacji czy instytucji. Nie wiesz, którą organizację wybrać? Postaramy się pomóc Ci w wyborze.

Jak przekazać swój 1%?

Przekazanie 1% z podatku jest naprawdę łatwe. Można to zrobić zarówno drogą tradycyjną – poprzez złożenie PIT-u w Urzędzie Skarbowym czy wysyłkę pocztą, albo jako rozliczenie PIT przez internet, wykorzystując w tym celu odpowiedni program komputerowy czy formularz elektroniczny. Jak to zrobić? Wystarczy w odpowiedniej rubryce w deklaracji PIT wpisać numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego. Dodatkowo możemy zaznaczyć szczegółowy cel, na jaki chcemy przekazać naszą darowiznę, np. na leczenie konkretnego dziecka w przypadku stowarzyszenia pomagającego chorym dzieciom albo zakup karmy dla fundacji ratującej zwierzaki.

szczesliwy-wykonawczy-analizy-dokumentu_1098-3324Co to jest OPP?

Organizacjami pożytku publicznego nazywamy stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje pozarządowe, które prowadzą działalność pożytku publicznego. Oprócz tego muszą one spełniać dodatkowe kryteria, które dotyczą m.in. kontroli w organizacji czy jawności działania. Co ważne, instytucje owe muszą mieć nadany status OPP, nadany przez wydziały gospodarcze Krajowego Rejestru Sądowego sądów rejonowych. Nie każda fundacja czy stowarzyszenie jest więc organizacją pożytku publicznego i w związku z tym nie każdej niestety można przekazać swój 1%.

Którą OPP wybrać?

Rokrocznie ustawodawca sporządza oficjalną listę OPP, którym można przekazać 1% w deklaracji podatkowej. Pełną i aktualną ich listę można znaleźć np. w internecie albo w Urzędach Skarbowych. Jakie organizacje można znaleźć na liście? Lista zawiera fundacje i stowarzyszenia z przeróżnych dziedzin, działających na rzecz zdrowia, kultury, nauki, sportu, edukacji czy osób w trudnej sytuacji życiowej. Na liście znaleźć można przeróżne fundacje pomagające zwierzętom, wspomagające osoby niepełnosprawne, ratujące życie dzieci, wspierające młode talenty i kulturę itp. Jest ich naprawdę wiele, wybór nie należy do najłatwiejszych. Dlatego warto zastanowić się, który cel jest nam najbliższy, po czym wybrać odpowiednią OPP i wpisać jej KRS do rozliczenia. Pamiętajmy jednakże, że pomagać możemy przez cały rok! Przekazanie swojego 1% to wspaniały gest, jednakże regularna pomoc, m.in. finansowa wybranej fundacji czy stowarzyszeniu, jest na miarę złota.