Identyfikator podatkowy – NIP czy PESEL?

Identyfikator podatkowy to jeden z elementów, który koniecznie musi się znaleźć w naszym zeznaniu podatkowym. Okazuje się jednak, że kwestia wyboru identyfikatora może być dla niektórych nie lada wyzwaniem. W zeznaniu podatkowym musimy podać albo NIP albo PESEL, wybór identyfikatora nie może być kwestią przypadku. Warto więc dowiedzieć się, kiedy w zeznaniu podatkowym podajemy NIP, a kiedy numer PESEL.

Numer PESEL podają podatnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, są objęte rejestrem PESEL, a także nie są płatnikami podatku i składek ZUS. Numerem PESEL posługują się również osoby, które nie są zarejestrowanymi płatnikami VAT. Pozostali używają numeru NIP.

macbook-925595_640

Sprawa jednak nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać? Podatnicy, którzy są byłymi przedsiębiorcami, często zastanawiają się, czy powinni jeszcze podawać numer NIP, czy może już PESEL. Jak to wygląda w tej sytuacji? Otóż, jeżeli swoją firmę zamknąłeś przed złożeniem rozliczenia podatku dochodowego za ubiegły rok, w zeznaniu podatkowym wpisujesz NIP. Wynika to z tego, że identyfikator musi być właściwy dla czasu prowadzenia firmy bądź działalności gospodarczej. To samo tyczy się podatników, którzy mieli swoją działalność zawieszoną przez część lub też całość minionego roku – oni również posługują się w zeznaniu podatkowym numerem NIP.

 

Za popełnienie błędu i podanie numeru PESEL zamiast NIP, mogą grozić grzywny, gdyż jest to traktowane jako wykroczenie skarbowe. Niemniej w praktyce zdarza się to raczej rzadko. Warto jednak dokładnie wypełnić i sprawdzić, czy deklarację podatkową na pewno wypełniliśmy w sposób prawidłowy i czy podaliśmy odpowiedni identyfikator podatkowy. Polecamy rozliczenie pit przez internet, dzięki któremu znacznie zmniejszy się ryzyko popełnienia błędu. Programy PIT należą do najbardziej funkcjonalnych oraz skutecznych metod rozliczania podatku. Nawet podatnicy, którzy zazwyczaj mają trudności w prawidłowym rozliczeniu PIT, zgodnie twierdzą, że dzięki programom PIT rozliczenia podatku stają się wręcz banalnie proste.