Jak rozliczyć PIT-37?

PIT-37 to najczęściej wypełniania deklaracja podatkowa, którą składa większość podatników. Dotyczy ona dochodów opodatkowanych wyłącznie według skali 18% i 32%. W deklaracji PIT-37 rozliczamy dochody z działalności wykonywanej osobiście czy praw autorskich i innych praw majątkowych. Deklarację PIT-37 wypełnią również renciści i emeryci. Na PIT-37 nie rozliczymy natomiast pozarolniczej działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

W deklaracji pit 37, nie doliczmy dochodów dzieci małoletnich, na przykład ze stosunku pracy, stypendiów czy pracy nakładczej. Jeśli rozliczasz się na PIT-37, małoletni powinien złożyć własną deklarację, która zostanie podpisana przez opiekuna. Można natomiast rozliczyć się razem ze współmałżonkiem, o ile małżonkowie spełniają warunki dotyczące wspólnego rozliczania podatku. Rozliczając się na jednej deklaracji ze współmałżonkiem, pamiętajmy, że ulgi i odliczenia dotyczą każdego z osobna. PIT-37 złoży także osoba, która samotnie wychowuje dziecko, deklaracja może także dotyczyć rezydentów. Jeżeli posiadamy dochody zagraniczne, również możemy złożyć PIT-37, jednak tylko wtedy, gdy są one uzyskiwane za pośrednictwem polskiego płatnika. Jeżeli uzyskaliśmy zatrudnienie za granicą, u zagranicznego pracodawcy, wówczas rozliczamy się nie na deklaracji PIT-37, ale na PIT-36.

notebook-660565_640

Składając PIT-37, najlepiej zdecydować się na rozliczenie pit online, ponieważ z programem PIT bez trudu uporamy się z prawidłowym jej wypełnieniem. Mimo tego, iż deklaracja PIT najczęściej wpływa do urzędów skarbowych, to nie brakuje na niej popularnych błędów, takich jak: nieprawidłowy identyfikator podatkowy, brak podpisu podatnika czy błędy rachunkowe. Rozliczając PIT online, unikniemy tych i wielu innych błędów, które mogłyby spowodować wezwanie do urzędu w celu złożenia wyjaśnień, a także korektę PIT. Rozliczając się przez Internet, oszczędzimy także czas – po pierwsze samo rozliczenie zajmie nam tylko kilka minut, zaś po drugie nie będziemy musieli odwiedzać urzędu skarbowego, gdyż PIT wyślemy przez Internet.