Jakie ulgi odliczamy w PIT-37?

PIT-37 jest najczęściej rozliczaną deklaracją podatkową. W zeznaniu tym podatnicy mają możliwość odliczenia ulg podatkowych, jednak nie zawsze wiemy, jakie ulgi nam przysługują. Ulg podatkowych jest wiele, a przepisy ich dotyczące często się zmieniają. Warto zorientować się, jakie ulgi podatkowe można odliczyć podczas wypełniania PIT-37. Pamiętajmy, że dzięki odliczeniu ulg zapłacimy niższy podatek.

W pit 37 możliwe jest odliczenie ulgi za Internet, ale tylko przez dwa kolejne lata. Konieczne jest również posiadanie dokumentów potwierdzających wydatki, jakie z tego tytułu ponieśliśmy. W PIT-37 przysługuje również ulga prorodzinna, czyli ulga na dzieci. Na 1 dziecko można odliczyć 1112,04 zł rocznie na 2 dzieci – 2224,08 zł rocznie, na 3 dzieci – 4224,12 zł rocznie, na 4 dzieci – 6924,12 zł rocznie, zaś na każde następne dziecko – po 2700 zł rocznie. Ulga na samochód może maksymalnie wynosić 2280zł, zaś ulga rehabilitacyjna musi być faktyczną sumą wydatków, ulga ta może być także limitowana. Można skorzystać także ze zwrotu świadczeń, które wcześniej zwiększyły przychód podlegający opodatkowaniu oraz z ulgi na leki – miesięczna kwota, którą możemy odliczyć to 100 złotych. W PIT-37 odliczymy składki na IKZE (rocznie do 4866 złotych), ulgę abolicyjną czy darowizny, na przykład darowiznę na cele religijne, charytatywno-opiekuńcze kościołów oraz darowizny krwiodawców (ulga na krew).

notebook-791237_640

Jeżeli nie do końca orientujemy się, z jakich ulg podatkowych możemy skorzystać, zdecydujmy się na rozliczenie pit online. Program PIT wskaże, które ulgi podatkowe nam przysługują i pomoże nam w ich odliczeniu. Będziemy mieć również pewność, że zrobiliśmy to prawidłowo i że do PIT-u dołączyliśmy odpowiednie załączniki. Program PIT pomoże nam sprawnie uporać się nie tylko z odliczeniem ulg podatkowych, ale także z całym rozliczeniem podatkiem. Bez trudu rozliczymy PIT-37, a także inne rodzaje deklaracji podatkowych, takie jak PIT-36, PIT-28, PIT-36L czy PIT-39. Dzięki rozliczeniom online nie będziemy musieli fatygować się do urzędu skarbowego, gdyż wszystko załatwimy przez Internet – zarówno rozliczenie PIT, jak też dostarczenie PIT do urzędu.