Jesteś samotnym rodzicem? Możesz rozliczyć się wspólnie z dzieckiem

Dla tych, którzy wychowują samotnie jedno lub więcej dzieci, ustawodawca przewidział możliwość rozliczania deklaracji podatkowych wspólnie z potomkiem. W poniższym artykule wyjaśniamy, kto i na jakich warunkach może złożyć PIT wspólnie z dzieckiem.

Kto może skorzystać ze wspólnego rozliczania?

Jak wspomniano wyżej, warunkiem skorzystania z możliwości wspólnego rozliczania się jest samotne wychowywanie dziecka. Co istotne, aby ów warunek spełnić, wystarczy być tylko przez jeden dzień osobą samotnie wychowującą dziecko,  nie trzeba tego robić przez cały rok. Osobą samotnie wychowującą dziecko nie musi być jedynie panna, kawaler czy wdowiec lub wdowa. Może nią być też ktoś pozostający w związku małżeńskim w przypadku, gdy jej żona czy mąż został pozbawiony praw rodzicielskich, czy też odbywa karę więzienia.

Istotne jest natomiast udowodnienie faktu samotnego wychowywania dzieci. Należy więc złożyć właściwe oświadczenie o opodatkowaniu jako rodzic, który wychowuje potomstwo samotnie. Składa się je na deklaracji podatkowej, zarówno w formie pisemnej, jak i wykonując rozliczenie PIT przez internet, zaznaczając odpowiednią rubrykę na formularzu.close-up-z-cyfrowym-tablecie-z-wynikami-finansowymi_1098-482

Co można zyskać?

Rozliczenie się razem z dzieckiem daje wiele korzyści. Rodzic ma możliwość zapłacenia podatku w wysokości podwójnego podatku wyliczonego od sumy połowy swych rocznych dochodów. Dziecko nie musi też zarabiać. Daje to rodzicowi możliwość zastosowania stawki niższej względem tej, jaką musiałby opłacić, rozliczając się samodzielnie.

Samotny rodzic może też rzecz jasna odliczyć ulgę prorodzinną w wysokości 1112,04 zł za pierwsze dziecko i większe kwoty w przypadku kolejnych potomków.

Inną zaletą jest też fakt skorzystania z podwójnego odliczenia kwoty wolnej od podatku albo też zastosowania niższej skali podatkowej. W sytuacji, gdy zarobki samotnego rodzica spowodowałyby przejście do wyższej skali podatkowej (czyli do 32% zamiast 18%, kiedy dochody przekroczą sumę 85.528 zł), rozliczając się z dzieckiem, pozostanie on w skali 18%.