Pesel czy NIP w rozliczeniu PIT? Co należy wpisać?

Pesel czy NIP – co należy wpisać w rozliczeniu podatkowym? Nie zawsze jest to proste i oczywiste. Przeczytaj nasz krótki poradnik i dowiedz się, kiedy możesz podać NIP, a kiedy Pesel w swojej deklaracji PIT.

NIP czy Pesel – który numer wybrać?

Podanie właściwego identyfikatora podatkowego w deklaracji PIT jest obowiązkowe. Ale nierzadko podatnicy mają z tym problem – który identyfikator wpisać w coroczne rozliczenie PIT przez internet albo drogą tradycyjną?

W teorii kryteria warunkujące wpisanie albo numeru NIP, albo Pesel, są konkretne i precyzyjne. Jednakże w rzeczywistości często rodzą trudności. Peselem posługują się osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej i są objęte rejestrem Pesel, które nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT ani płatnikami składek ZUS i podatków. Wszyscy pozostali powinni wpisywać numer NIP. Tyle teoria, a praktyka?

Co rodzi trudności?

Praktyka wskazuje, że trudności z wyborem, który numer wpisać, mają przede wszystkim byli przedsiębiorcy. Zalicza się do nich osoby, które w ubiegłym roku podatkowym prowadziły własną firmę, jednakże zamknęły ją przed złożeniem rozliczenia podatkowego za konkretny rok. Powinni oni wpisywać numer NIP, albowiem w ich przypadku istotny jest identyfikator podatkowy obowiązujący w okresie prowadzenia przez nich działalności gospodarczej, nawet, jeśli w dniu wypełniania rozliczenia PIT-u firma nie istnieje. W przypadku przedsiębiorców, którzy w danym roku podatkowym mieli firmę zawieszoną, również obowiązuje konieczność podania numeru NIP.keyboard-70506_640

Także płatnicy, wpisując odpowiedni identyfikator podatkowy, np. swoich pracowników w PIT-40 i PIT-11, mają nierzadko problem z wyborem odpowiedniego numeru. W tym celu mogą zażądać od pracowników podania informacji, którym identyfikatorem się oni posługują. Kiedy pracownik nie powiadomi ich np., że posługuje się NIP-em, płatnik ma obowiązek wpisać w zeznanie podatkowe Pesel.

Kary za błędy

W teorii podanie w zeznaniu podatkowym niewłaściwego numeru identyfikacji podatkowej może skutkować karą w postaci grzywny. Oficjalnie jest to wykroczenie skarbowe, ale w rzeczywistości raczej nie powinniśmy się kary obawiać. Urzędnicy potraktują takowe uchybienie jako pomyłkę, a nie celowe wykroczenie skarbowe.