PIT 37 z większymi zwrotami podatku

W tym roku wprowadzone w ciągu kilku ostatnich miesięcy nowelizacje prawa podatkowego przewidują wyraźnie większe zwroty podatku dla osób pozostających w zakresie obowiązywania opodatkowania na ogólnych zasadach podatkowych. Oznacza to, że wszyscy podatnicy korzystający z deklaracji PIT 37 online, a w szczególności ci, o stosunkowo niskich dochodach, mogą być pewni znacznych oszczędności i tym samym bardziej zasobnych portfeli w nadchodzącym 2018 roku. Przyjrzyjmy się istocie wprowadzonych zmian.

 

Najbardziej powszechnie wypełniany formularz podatkowy w Rzeczypospolitej Polskiej, czyli rozliczenie PIT 37 przynosi nam w tym roku niezwykle korzystne zmiany, z których z pewnością chętnie skorzystamy w czasie prac nad przygotowaniem rocznego zeznania podatkowego. Najbardziej kluczowym elementem modyfikacji przepisów dotyczących osób opodatkowanych przy pomocy skali podatkowej jest nowy wymiar kwoty zmieniającej wartość koniecznego do zapłacenia podatku. W ich myśl obowiązująca jeszcze przed rokiem suma 556,02 zł została obecnie zwiększona do poziomu 1188 zł (degresywnie zmierzającego w kierunku zera, w zależności od wynikającej z zeznania rocznego opodatkowania – im wyższa podstawa, tym mniejsza wartość zmniejszająca opodatkowanie).

Szczególnie istotne jest to, że dopiero portal podatkowy lub inny sposób rozliczenia z fiskusem, a więc przygotowanie deklaracji podatkowej pozwoli nam skorzystać ze zwiększonej tym sposobem kwoty zwolnionej od opodatkowania dochodowego. Opłacane przez nas zaliczki w czasie trwania roku pozostały bez zmian (czyli faktycznie wyższe od tych, jakie powinny wynikać z obecnie obowiązujących przepisów). W efekcie możemy mieć niemal stuprocentową pewność zwiększonego wymiaru zwrotu podatkowego – jeśli tylko nie przekroczymy pierwszego progu skali podatkowej. PIT rozliczenie online przyniesie tym sposobem nierzadko znaczące oszczędności budżecie przeciętnej polskiej rodziny.

Wybrany przez podatnika portal podatnika, czy też niezależny program PIT klasy PITax.pl  pozwoli na automatyczne zastosowanie omawianych zmian w zeznaniu rocznym. Rozliczenie PIT przez Internet jest szczególnie polecane tym osobom, które wolałyby nie wchodzić w szczegóły zastosowania kwoty obniżającej podatek PIT, a raczej bez żadnych dodatkowych obowiązków czerpać korzyści z jak najniższego oprogramowania. Jest to o tyle istotne, iż przy ustalaniu podstawy opodatkowania (co jest kluczowym element omawianego mechanizmu) należy uwzględnić wszystkie przysługujące nam ulgi i odliczenia. Najlepsze programy do PIT aktywnie zachęcają podatnika do rozliczania ulg.