Podpis elektroniczny w deklaracjach podatkowych – czy jest niezbędny?

Czy wypełniając PIT online i wysyłając go drogą internetową, konieczne jest złożenie podpisu elektronicznego? Jakie dane identyfikacyjne są niezbędne, aby PIT został wypełniony prawidłowo? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Co z podpisem?

Czy podpis elektroniczny jest niezbędny? Okazuje się, że nie – wykonując i wysyłając swój PIT internetowo nie trzeba dołączać e-podpisu, np. w przypadku formularzy PIT 37, a także 36 i 36L, 38 czy 39. Druku podatkowego nie podpiszą też osoby duchowne (PIT-19A) oraz podatnicy składający zeznanie o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28). Bez podpisu elektronicznego można też złożyć online wniosek PIT-16 o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, PIT-16A dotyczący składki zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej, jak również deklarację podatku VAT i od czynności cywilnoprawnych.

Także małżonkowie mogą złożyć wspólną deklarację podatkową przez internet. Aby to zrobić, wystarczy wpisać dane identyfikacyjne jednego z nich. Nie jest też konieczne udzielenie pełnomocnictwa przez jedno z małżonków drugiemu.commerce-wykresy-funduszy-danych-finansowych_1232-3833

Dane weryfikacyjne

Jakie dane należy więc podać, aby wysłać rozliczenie PIT online? Trzeba wpisać tzw. dane weryfikacyjne, to znaczy identyfikator podatkowy (numer NIP lub Pesel), imię i nazwisko, datę urodzenia oraz kwotę przychodu. Informacje te traktowane są przez urząd jako swoiste podpisy deklaracji podatkowych. Dzięki nim nie jest już konieczny podpis elektroniczny.

Jak wysłać PIT drogą internetową?

Wysyłka PIT-u przez internet jest szybka i łatwa. Najprościej zrobić to poprzez odpowiednią aplikację komputerową do składania PIT-ów. Jak już wiemy, nie jest wymagany podpis elektroniczny. Wskazana jest natomiast duża dokładność i skrupulatność – trzeba mieć na uwadze, że popełnienie błędów w rozliczeniu podatkowym może skutkować nałożeniem przez fiskusa kary (najczęściej jest to  grzywna). Z podobnymi konsekwencjami trzeba się liczyć również w przypadku niezłożenia PIT-u w terminie, dlatego tak ważne jest przestrzeganie wszelkich ustawowych dat.