Portal podatkowy – pomoc w rozliczeniu online

Jeśli jesteś podatnikiem, który czuje się zagubiony w gąszczu przepisów podatkowych, a nie ma potrzeby zatrudniania księgowej, możesz skorzystać z portalu podatkowego, jaki przygotowało Ministerstwo Finansów. Portal podatkowy ma za zadanie ułatwić ci życie, nie tylko jeśli jesteś zwykłym podatnikiem, ale także przedsiębiorcą.
Jedna z części portalu odpowiada za edukację i jest bankiem informacji, nie wymaga logowania. Dowiesz się tam przede wszystkim o zmianach w przepisach, wykładniach oraz aktualnych ulgach i odliczeniach. Dzięki temu, wielu podatników będzie mogło rozliczyć swoje podatki unikając błędów. Bardzo przydatne będą też przystępnie przygotowane prezentacje i dostępne dla każdego kursy podatkowe online.

Na portalu znajdują się też wszystkie potrzebne nam formularze podatkowe, zarówno te elektroniczne, jak pliki do wydrukowania. Równie przydatne są zamieszczone obok instrukcje wypełniania PIT, aktualizowane na dany rok podatkowy. W tej części portalu możesz wysłać swoją elektroniczną deklarację. Uzyskasz także informacje, które ułatwią przekazanie jednego procenta, czyli wykaz uprawnionych organizacji pożytku publicznego.

W przyszłości planowana jest rozbudowa portalu o część dostępną dla podatnika po zalogowaniu. Znajdziesz tam przede wszystkim informacje dotyczące swoich rozliczeń i płatności oraz podarowania jednego procenta z podatku. Za pośrednictwem konta na portalu odbierzesz korespondencję od urzędu skarbowego – wszelkie decyzje, wezwania, itp. Nadal możliwe będzie także skorzystanie z wstępnie wypełnionego formularza PIT, co bardzo ułatwia prawidłowe rozliczenie podatku. Ministerstwo Finansów planuje też wprowadzenie płatności podatku przez system online.

W jaki sposób będzie można utworzyć swój profil podatnika? Na pewno za pomocą popularnego obecnie profilu zaufanego e-PUAP, który już teraz ogromnie ułatwia załatwianie spraw urzędowych online. Profil do konta można będzie również założyć wykorzystując podpis kwalifikowany.