Rozliczanie PIT-u przez internet jest proste! Sprawdź, jak to zrobić

Z każdym rokiem coraz więcej płatników i podatników decyduje się na rozliczanie swojej deklaracji podatkowej przez internet. Jest to bardzo polecany sposób rozliczeń – szybszy i mniej kłopotliwy niż złożenie PIT-u bezpośrednio i osobiście w Urzędzie Skarbowym. W poniższym artykule przedstawiamy, jak prawidłowo rozliczyć zeznanie podatkowe online.

Zalety rozliczeń przez internet

Składanie PIT-u online jest szybkie i proste, oszczędza wiele czasu i niepotrzebnych nerwów oraz stresu, związanych np. z koniecznością stania w długich kolejkach, które tworzą się w Urzędach Skarbowych krótko przed ostatecznym terminem złożenia danego rodzaju deklaracji. PIT online można złożyć dosłownie o dowolnej porze i w dowolnym miejscu. Wystarczy tylko dostęp do internetu oraz ściągnięcie poprzez polecany portal podatnika odpowiedniego programu do PIT-ów.

Którą aplikację wybrać?          

monitorowanie-zysk-ksiegowy-laptop-zdjecie_1232-3780Wybór jednego programu komputerowego do wypełniania i wysyłki rozliczeń podatkowych nie należy do najprostszych zadań. Aplikacji takich jest bowiem wiele i nie wszystkie z nich są godne uwagi. Na co zwrócić uwagę, ściągając jedną z nich? Przede wszystkim wybierzmy sprawdzony, popularny portal podatkowy, na którym zamieszczona będzie aplikacja. Sprawdźmy również, czy sam program zawiera wszystkie niezbędne zabezpieczenia i certyfikaty bezpieczeństwa, które uchronią nasze dane przed wykradzeniem i dostaniem się w niepowołane ręce. Poczytajmy opinie na jego temat, zwróćmy uwagę, czy program jest polecany i często używany przez podatników. Najlepiej, żeby miał intuicyjną obsługę oraz poradnik-samouczek, pokazujący krok po kroku jak z danej aplikacji korzystać. Bardzo ważne jest także, żeby była to najświeższa wersja programu, a co za tym idzie, posiadała najnowsze, najbardziej aktualne wzory formularzy podatkowych. Pamiętajmy, że wypełnienie starej wersji druku PIT może narazić nas na konsekwencje ze strony Urzędu Skarbowego.

Wypełnianie PIT-u

Samo rozliczenie deklaracji następuje tak samo, jak w przypadku wypełniania druku w wersji papierowej. Najpierw wybierzmy numer PIT-u, który chcemy rozliczać, a następnie dokładnie i starannie wypełnijmy wszystkie obowiązkowe rubryki. Zwróćmy uwagę, żeby nigdzie nie pomylić się w obliczeniach czy wpisywanych przez nas danych. Uzupełnione zeznanie możemy wysłać dosłownie jednym kliknięciem do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Po wszystkim, na wszelki wypadek, wydrukujmy albo zapiszmy na komputerze dokument poświadczający prawidłowe przesłanie PIT-u.