Rozliczenie PIT 37 w przypadku wykonywania wolnego zawodu

Freelancer czyli wolny strzelec to coraz popularniejsza forma pracy, na która decydują się przeważnie ludzie młodzi. W praktyce jednak nie każdy może sobie pozwolić na to, by być wolnym strzelcem. Ten styl pracy wybierają przede wszystkim przedstawiciele tzw. wolnych zwodów i profesjonaliści, którzy zdobyli już duże doświadczenie w swoim fachu. Freelansing ma swoje wady i zalety, dlatego warto się zastanowić, czy jest to forma pracy, która jest dla nas odpowiednia.
Kto zostaje freelancerem?
Praca freelancera z pewnością nie jest prosta, zwłaszcza na początku. Samo poszukiwanie zleceń często zajmuje więcej czasu, niż sama praca. Dopiero gdy pewniej poczujemy się w branży i zdobędziemy stałych klientów lub świetne referencje, możemy liczyć na to, że nasza działalność w tym zakresie nabierze tempa. Znacznie łatwiej mają ci, którzy nie muszą szturmem zdobywać rynku, lecz mają już klientów, na przykład z czasów pracy na etacie. Wówczas łatwiej jest „przejść na swoje”. Najczęściej freelancerami zostają graficy, informatycy, tłumacze czy copywriterzy. Bardzo często również dziennikarze i fotografowie. To właśnie w tych profesjach praca polega na wykonaniu konkretnego dzieła lub projektu. Łatwiej jest więc zrealizować całe zlecenie, które będzie zależało tyko i wyłącznie od naszego wkładu pracy.
Forma pracy
Praca na własną rękę wymaga dużej determinacji i dyscypliny. Szczególnie na początku, zanim wyrobimy sobie nazwisko i własną markę, będziemy musieli poświęcić wiele czasu i energii, zanim zaczniemy dobrze zarabiać. A skoro już o pieniądzach mowa, warto wiedzieć, na jakich warunkach może pracować wolny strzelec. Na początku zazwyczaj podpisuje ze zleceniodawcą tzw. umowę o dzieło, która nie jest oskładkowana, a jedynie opodatkowana. Zaletą tego rodzaju umów jest to, że wypełniając PIT 37 online możemy sobie odliczyć 50% koszty przychodu, co w rezultacie przyniesie nam wyższy zwrot podatku. Freelancerzy, którzy współpracują w dużymi firmami często sami muszą założyć działalność gospodarczą, choćby po to, by móc wystawiać faktury. Prowadzenie własnej działalności wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami, przede wszystkim w postaci comiesięcznej składki ZUS.