Skąd czerpać wiedzę na temat podatków?

Do kiedy powinniśmy złożyć PIT roczny? Który formularz wybrać? W jakiej formie przekazać deklarację – drogą internetową czy tradycyjną papierową? A może wysłać ją pocztą? Te i podobne pytania dotyczące podatków nierzadko są sporym problemem podatników. Nie znamy na nie odpowiedzi albo obawiamy się, że nasza wiedza jest niewystarczająca lub błędna. Skąd więc czerpać wiadomości na tematy finansowo-podatkowe?

Internet źródłem wiedzy

Możliwości jest rzecz jasna wiele. Najprostszym i – co ważne – najszybszym sposobem na poznanie odpowiedzi na dowolne pytanie, jest poszukanie jej w sieci. Wpisujemy w wyszukiwarkę konkretną frazę albo bezpośrednio wchodzimy na rzetelny i sprawdzony portal podatkowy. To na pewno najłatwiejsza metoda na uzyskanie niezbędnej wiedzy na wiele tematów. Pamiętajmy jednak, aby wiedzę czerpać z serwisów profesjonalnych, prowadzonych przez specjalistów w danej dziedzinie. Wtedy mamy pewność, że to, co czytamy, jest prawdziwe i zgodne ze stanem faktycznym i prawnym.

macbook-605438_640Potęga prasy i literatury

Kolejnym, po czytaniu portali podatnika sposobem na poszerzanie swej podatkowej wiedzy, jest oczywiście lektura fachowej prasy i książek. Na rynku wydawanych jest wiele czasopism i gazet z branży finansowo-podatkowej, jak chociażby czasopismo „Finanse” albo też dodatki czy specjalne działy w prasie popularnej i codziennej, np. „Gazecie Wyborczej” czy „Gazecie Prawnej”. Natomiast jeśli chodzi o pozycje książkowe, to tu możliwości jest jeszcze więcej. Jeśli chcemy dogłębnie poznać temat, to warto zdecydować się na książki pisane przez fachowców – wykładowców ekonomii czy profesorów prawa podatkowego. Jeżeli natomiast chcemy po prostu trochę lepiej orientować się w tajnikach podatkowym, przeczytajmy coś ogólnego, poradnikowego, napisanego prostszym językiem.

Urzędnik prawdę ci powie

Dla osób, które cenią sobie bezpośrednią rozmowę ze specjalistą, najlepszym rozwiązaniem będzie spotkanie chociażby z pracownikiem Urzędu Skarbowego. Pamiętajmy, że do obowiązków urzędnika należy nie tylko przyjmowanie wniosków i „przybijanie pieczątek”, ale również udzielanie informacji. Jeśli więc chcemy nie tylko szybko zdobyć rzetelną wiedzę, ale i zależy nam na ewentualnym dopytaniu i wyjaśnieniu kolejnych wątpliwości, dobrze jest udać się osobiście albo zatelefonować do konkretnej placówki skarbowej.