Umowa na internet a odliczenie kosztów użytkowania sieci w rozliczeniu PIT

Jedną z najczęściej wpisywanych w roczne rozliczenie podatkowe ulg jest odliczenie kosztów użytkowania internetu. Warto z niej skorzystać, ponieważ może ona przynieść nawet kilkaset złotych zwrotu rocznie. W poniższym artykule wyjaśniamy kto i w jakich okolicznościach może skorzystać z owego odliczenia.

Kto skorzysta z ulgi na internet?

Wspomniane odliczenie przeznaczone jest dla użytkowników internetu, korzystających z sieci www zarówno stacjonarnie (poprzez router wi-fi czy modem), jak i mobilnie (np. w tablecie albo telefonie komórkowym/smartfonie). Z ulgi tej skorzystać można tylko jeden raz, ale przez dwa kolejno następujące po sobie lata. Niemożliwe jest więc odliczenie owej ulgi w tym roku i powtórnie np. za trzy lata. Rocznie można otrzymać aż do 760 zł zwrotu.

Rachunki i faktury

Należy mieć na uwadze, że podstawą do odliczenia są odpowiednie dokumenty potwierdzające poniesione wydatki. Co ważne, w grę wchodzą jedynie dokumenty i faktury poświadczające korzystanie z internetu (czyli przede wszystkim opłata abonamentowa), a nie np. naprawę czy serwisowanie sprzętu.olowek-podatki_19-141515

Jak się rozliczyć i otrzymać zwrot?

Aby skorzystać ze wspomnianej ulgi za internet, należy wypełnić odpowiedni formularz podatkowy. Będzie to PIT-36 lub PIT-37. Można to zrobić zarówno drogą tradycyjną (osobiście składając PIT we właściwym Urzędzie Skarbowym), jak i wykonując rozliczenie PIT przez internet, korzystając z bezpiecznego i solidnego programu komputerowego do rozliczeń podatkowych. Istotne jest również wypełnienie odpowiedniego załącznika – PIT/O, w którym wykażemy wspomnianą ulgę. Wpisujemy ją więc zarówno w załącznik, jak i we wspomniane wyżej druki nr 36 lub 37.

Ostatni dzwonek

Ulga za internet jest odliczeniem niestety wycofywanym przez ustawodawcę. Jest ono powoli wygaszane, toteż jeżeli spełniamy wszystkie wymagane warunki i nie korzystaliśmy nigdy wcześniej z owego odliczenia, nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to teraz. To już naprawdę „ostatni dzwonek”, dlatego warto skorzystać z owej możliwości.