Urząd Skarbowy wypełni PIT za Ciebie. Czy to możliwe?

Od 2017 roku podatnicy uzyskali nowe, znaczne ułatwienie podatkowe – deklarację PIT może wypełnić za nich Urząd Skarbowy. W poniższym artykule przedstawiamy więcej informacji na ten temat. Sprawdź, jakie są zalety owej formy wypełniania PIT-u i jak z niej skorzystać.

PIT wypełniony przez Urząd Skarbowy

Uchwalona 15 marca 2017 roku nowa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych umożliwia zlecenie wypełnienia zeznania podatkowego Urzędowi Skarbowemu. Stanowi to z pewnością sporą oszczędność czasu.

Zleć skarbówce rozliczenie PIT online

Jak skorzystać z tej nowej formy wypełniania PIT-u? Trzeba wypełnić i przesłać wniosek PIT-WZ. Co ważne, można to zrobić jedynie  przez internet i w określonym terminie – tylko do 18 kwietnia. Przekroczenie owej daty będzie niestety skutkowało koniecznością wypełnienia PIT-u samodzielnie – skarbówka nie zrobi tego za nas.

Zalety i wady rozliczania PIT-u przez fiskusa

close-up-z-paszportem-rachunki_1232-444Ten nowy sposób rozliczania deklaracji podatkowych niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim największą z nich jest oszczędność czasu – podatnik zobowiązany jest do podania tylko paru informacji o sobie (np. numer Pesel oraz przychód osiągnięty w zeszłym roku), aby w krótkim czasie otrzymać wypełnione przez fiskusa zeznanie PIT 37 lub inne. Po stronie podatnika jest jednakże późniejsze sprawdzenie, czy w zeznanie nie wkradł się żaden błąd.

Wspomnianym sposobem można rozliczyć zarówno własny PIT, jak i razem z mężem lub żoną czy też jako osoba, która samotnie wychowuje dziecko. Można także przekazać swój 1% wybranej organizacji pożytku publicznego.

Niestety, omawiana metoda rozliczeń ma też pewne niedociągnięcia. Z wnioskiem można wystąpić jedynie przez internet – nie można tego zrobić tradycyjnie, czyli składając go osobiście w placówce skarbowej, czy też drogą pocztową lub kurierem. Metoda ta dotyczy też jedynie przychodów podatnika, które są rozliczane przez płatnika i pracodawcę na określonych PIT-ach, czyli PIT-11, PIT-R, 8C oraz 40A/11A.

Pamiętajmy jednakże, że to dopiero pierwszy rok obowiązywania tego sposobu rozliczeń. Miejmy więc nadzieję, że w kolejnych latach będzie on coraz bardziej dopracowywany i rozbudowywany.