Za błędy w PIT grożą Ci kary! Dowiedz się, jak ich uniknąć

Każdemu zdarzyć się może błąd w rozliczanej deklaracji podatkowej. Niektóre z pomyłek wynikają z nieuwagi, inne z niewiedzy. Niestety, każdy z takich błędów może skutkować konsekwencjami ze strony Urzędu Skarbowego, włącznie z grzywną czy innego rodzaju karą. W tym artykule pokazujemy najczęściej popełniane błędy w PIT-ach i radzimy, w jaki sposób ich unikać.

Rozliczanie razem, gdy trzeba osobno

Jak wskazuje znany portal podatkowy, jednym z najczęściej popełnianych błędów wynikających z niewiedzy jest wspólne rozliczanie się małżonków wówczas, gdy nie powinni oni tego robić. W jakich sytuacjach nie mają do tego prawa? Jest kilka takich przypadków. Przede wszystkim wtedy, kiedy jedno z małżonków płaci podatek tonażowy, rozlicza się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych albo liniowo. Małżeństwa nie mogą się rozliczać razem także za pierwszy rok po ich ślubie, jak również za rok, w jakim ustała wspólnota majątkowa w wyniku rozwodu.

Obliczenia, identyfikatory podatkowe i adres

biznesmen-pracy-na-biurku-z-filizanka-kawy-w-biurze_1150-710Nadal najczęściej popełnianymi błędami są wszelkiego rodzaju pomyłki w obliczeniach, np. w przypadku zaokrąglania kwot albo innego rodzaju nieścisłości w rachunkach.

Sporo błędów zdarza się także w sytuacji wpisywania nieprawidłowych numerów NIP lub Pesel. Co więc trzeba wpisać? Zasada jest prosta – osoby objęte rejestrem Pesel, niebędące podatnikami VAT i płatnikami składek ZUS i podatków, wpisują numer Pesel. Pozostali powinni wpisać natomiast NIP.

Nierzadko spotykanym błędem jest również wybór nieodpowiedniej placówki skarbowej. Należy pamiętać, że PIT składa się w Urzędzie Skarbowym właściwym dla adresu zamieszkania, a nie zameldowania podatnika.

Wskazana skrupulatność

To oczywiście nie wszystkie błędy popełniane przez podatników w ich deklaracjach podatkowych. Popularny portal podatnika podaje, że średnio 1% składanych co roku deklaracji podatkowych zawiera błędy. Oprócz pomyłek podanych wyżej, urzędnicy skarbowi spotykają się również z deklaracjami niepodpisanymi, zawierającymi błędy w danych adresowych, a nawet imieniu i nazwisku. Aby wielu z nich uniknąć, wystarczy trochę uwagi, skupienia podczas wypełniania formularza oraz rzecz jasna wiedzy.