Zalety elektronicznych rozliczeń pit

Roczne pity 2018 będziemy mogli rozliczać już od pierwszych dni roku 2019. Coraz bardziej popularne staje się rozliczanie pit przez internet. Czy my wybierzemy formę tradycyjną pisemną, czy zdecydujemy się na  rozliczenie pit 2018 online?

Portale podatkowe oferują nam pomoc w wypełnianiu deklaracji proponując programy do rozliczania pit, które zawierają informacje i kalkulatory pozwalające obliczyć podatek. Wypełniony formularz podatkowy możemy wydrukować i zanieść lub wysłać do urzędu skarbowego. Ale możemy też pokusić się o rozliczenie pit online 2017 (pit 37 online, pit 36 online, pit 28 online i inne wraz z załącznikami). Rozliczyć pit przez internet można bez posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Przesyłane dane są bezpieczne dzięki wymogowi autoryzacji. Jako podpis uznane będą dane autoryzacyjne: numer PESEL lub NIP (jeżeli jesteśmy zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, płatnikiem składek za zatrudnionego pracownika lub prowadzimy działalność gospodarczą), imię, nazwisko, datę urodzenia składającego deklarację oraz kwotę przychodu z ubiegłorocznego zeznania. Mając te dane, informacje o dochodach za rok podatkowy, który jest przedmiotem rozliczenia i  dostęp do internetu, możemy rozliczyć pit 2017 online.

Co zyskujemy przy tej formie rozliczeń z fiskusem. Przede wszystkim oszczędzamy czas. Program pit pomoże wypełnić deklarację w kilka minut, dokona za nas obliczeń uwzględniając przysługujące nam ulgi i odliczenia. Nie będziemy szukać przepisów podatkowych, jakie ulgi i odliczenia, jakie progi i stawki podatkowe aktualnie obowiązują. Wysyłając pit online zaoszczędzimy czas, jaki musielibyśmy poświęcić udając się do urzędu skarbowego w celu złożenia deklaracji lub na pocztę z zamiarem wysłania dokumentów. Wysłanie dokumentu przez internet nic nas nie kosztuje w przeciwieństwie do opłat pocztowych. Zamiast potwierdzenia otrzymanego od urzędnika skarbowego albo na poczcie otrzymujemy droga elektroniczną Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO), które możemy wydrukować lub zapisać w komputerze.