Zasiłki w PIT-37

Prócz typowego wynagrodzenia za wykonywaną pracę, pracownik może otrzymywać także świadczenia, które wynikają z tytułu ubezpieczenia. Czy świadczenia te należy uwzględnić podczas rozliczania PIT-37? A jeśli tak, to w jaki sposób odliczyć je od podatku? Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami.

W deklaracji PIT-37 znajdują się specjalne rubryki, które przeznaczone są do wykazania tego typu świadczeń. Jeśli chodzi o wynagrodzenie chorobowe, to będzie ono trafiać do tych samych rubryk, w których wykazujemy standardowe wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Dlaczego? Ponieważ jest to świadczenie przysługujące zatrudnionym z tytułu stosunku pracy. Kwoty dotyczące wynagrodzenia chorobowego nie są w PIT-37 jakoś szczególnie wyróżniane. Jeżeli otrzymujemy zasiłek chorobowy, to będzie on wykazany w polu „inne źródła dochodów”. Także zasiłek wypłacany prze Zakład Ubezpieczeń Społecznych wykażemy w owym polu. Przychody z innych źródeł to także dotacje, stypendia, alimenty, sumy wypłacane po śmierci członka najbliższej rodziny, nagrody, zasiłki z ubezpieczenia społecznego czy kwoty pozyskane ze zwrotu z konta zabezpieczenia emerytalnego.

study-789631_640

Jeżeli chcemy prawidłowo wypełnić PIT-37, wykazując w nim różnego rodzaju zasiłki i świadczenia, warto zdecydować się na rozliczenie pit 37 online. Rozliczenie PIT-37 na deklaracji papierowej może być dla niektórych podatników skomplikowane, nie mówiąc o tym, że jest to także bardzo czasochłonne. Decydując się na rozliczenie pit 37 przez Internet, nie musimy niczym się przejmować, ponieważ za prawidłowe wykazanie zasiłków i świadczeń odpowiedzialny jest program PIT. Programy PIT cechują się ogromną funkcjonalnością i praktycznością, dlatego coraz więcej podatników wybiera rozliczenia online. A gdzie szukać dobrego, polecanego i rekomendowanego programu do PIT? Najlepiej zajrzeć na internetowe portale podatnicze, które często rekomendują polecane, profesjonalne programy do PIT. Pobierając program z takiego serwisu, będziemy mieć pewność, że spełni on nasze oczekiwania w stu procentach.